Serdecznie witam w moim Śpiewniku.

 

 

Jego główna część – teksty piosenek z napisanymi obok akordami – powstawała w wersji papierowej przez jakieś 8 lat, będąc sprawdzana i szlifowana przy wielu ogniskach, i ma obecnie formę kilku grubych tomików, które zwykle noszę ze sobą. W wersji elektronicznej zaś Śpiewnik działa od roku 2009.

 

Tematyka

 

Różna, choć najwięcej opracowań dotyczy szeroko pojętej poezji śpiewanej, tzn. przede wszystkim takich wykonawców, jak np.:

 

- Stare Dobre Małżeństwo

- Marek Grechuta

- Wolna Grupa Bukowina

- Grzegorz Turnau

- Jacek Kaczmarski

 

Są też piosenki różnych mniej znanych twórców z tego kręgu.

Ale są też piosenki rockowe, popowe, „standardy” ogniskowe itp.

W większości są to piosenki polskie, ale zdarzają się też obcojęzyczne:

 

- angielskie (np. Leonard Cohen, Bob Dylan, Simon & Garfunkel)

- czeskie (np. Jaromir Nohavica, Karel Kryl)

- włoskie (np. Fabrizio de André)

- hiszpańskie (np. La Babosa Azul)

- francuskie (np. Renaud)

- greckie (Alkinoos Ioannidis)

 

 

Zawartość

 

 

1)      akordy

 

·         prawie zawsze pisane w Wordzie (format doc), ew. w Acrobat Readerze (format pdf)

·         czasem rozpisywałem je samemu, czasem pomagałem sobie akordami znalezionymi w śpiewnikach lub w internecie (ale zawsze „sprawdzałem” te akordy, grając)

·         tonacje zwykle są takie, jak w oryginale. Jeśli tak nie jest, powinno być to przy danej piosence zaznaczone (uwaga: przy wielu piosenkach, żeby zagrać w tonacji oryginalnej, trzeba użyć kapodastra)

·         akordy zawsze napisane są obok tekstu piosenki, i teoretycznie powinno być tak, że jeden akord = jeden takt, (np. a a C D powinno oznaczać: „dwa takty a-moll, jeden takt C-dur, jeden takt D-dur), choć w praktyce nie zawsze trzymam się tego ściśle – ale z reguły da się to wyczuć samemu

·         przy trudniejszych akordach (np. w piosenkach Grzegorza Turnaua) czasem je rozpisuję w zapisie tabulaturowym (np. as97: x-6-4-4-4-6 – wartość najbardziej z lewej oznacza strunę najniższą, a wartość najbardziej z prawej – strunę najwyższą. x oznacza, że ta struna nie gra w tym akordzie).

 

2)      tabulatury

 

·         wszystkie pisałem w programie Guitar Pro 4, i mają format gp4. Demo programu można ściągnąć stąd

·         zawsze pisałem je sam (jeśli nie, wówczas jest to wyraźnie zaznaczone)

·         czasem zawierają tylko gitarę lub dwie, a czasem (choć rzadziej) wszystkie instrumenty obecne w danej piosence

·         czasem są to rozpisane całe piosenki, czasem tylko drobne fragmenty, np. solówki

 

3)      nuty

 

·         pisałem je w programie Finale 2011 lub Finale NotePad, i mają format mus, ale zwykle dołączam też format pdf, dla tych, którzy nie mają Finale. Ale nawet im polecam ściągnięcie wersji demo programu Finale NotePad (tu – tylko trzeba się zarejestrować), bo będą wówczas mogli nie tylko „czytać” nuty, ale i je odsłuchać.

·         podobnie jak z tabulaturami – są to nuty bardzo różnej długości, czasem na jeden, czasem kilka instrumentów (choć najczęściej są to partie skrzypcowe)

 

 

Statystyki

 

Obecnie na stronie znajduje się:

 

- 707 tekstów piosenek z akordami

- 92 tabulatury

- 54 nuty

 

 

 

Wszelkie błędy, czy to muzyczne, czy związane z działaniem strony, bardzo proszę zgłaszać mi na kamil.pawlicki@gmail.com. Tam też oczywiście można kierować wszelkie sugestie, opinie, prośby o konkretne piosenki itp. Polecam też wpisanie się do księgi gości.

 

Życzę miłego korzystania ze Śpiewnika,

 

Camillo

 

 

 


Copyright © by Camillo. Omnes leges reservatae sunt.

Strona powstała 24.VII A.D. 2009.

Data ostatniej aktualizacji: 23.III A.D. 2014.